Групова реабілітація: методи і досвід

Ніна Рибитва

 

Часто група дає особливий ресурс для зцілення як психологічного так і психофізіологічного і фізіологічного. Тому задіяні механізми які спонукають один одного до виявлення ресурсу з певної травмуючої ситуації. Травми ми отримуємо на протязі всього нашого життя як фізичні,так і психологічні. Психосоматичні хвороби –це різні недуги тіла,що обумовлені внутрішнім,психологічним станом людини. Коли людина переживає негативні емоції, в тілі з'являється напруга, як реакція на подразник. На фізіологічному рівні починаються деструктивні зміни. І діяльність внутрішніх органів порушується. Тривале перебування в негативному стані провокує розвиток патології в одній з систем організму. .Наука психосоматика стверджує, що такі реакції виконують роль захисних механізмів. Вони дозволяють на якийсь час знизити психологічне напруження. Тобто частина негативної енергії йде з області свідомості в певну ділянку тіла, трансформуючись у хворобу.

Розглянемо на прикладі хворих на остеоартроз колінних суглобів.

Остеоартроз - найпоширеніша суглобна патологія, обумовлена дистрофічними змінами в хрящі, що призводять до його витончення, втрати еластичності. На остеоартроз страждають, в основному, особи середніх і старших вікових груп. Поширеність захворювання збільшується з віком, доходячи до 30% у віці 45-64 років і до 70% у населення старше 65років.Найбільш частою локалізацією остеоартроза є колінні суглоби. Незважаючи на наявні різні способи лікування й реабілітацію хворих на остеоартроз, проблема залишається невирішеною. Лікування хворих з остеоартрозом і його ускладненнями процес тривалий, не завжди ефективний, вимагає великих матеріальних витрат, що є тяжким тягарем для суспільства. Разом з тим остеоартроз і його ускладнення простіше попередити. У зв'язку із цим попередження, своєчасна діагностика, лікування та фізична реабілітація остеоартроза представляється серйозною медичною й загальнодержавною проблемою.

В чому причина того,що в людини починають боліти коліна,деформуються суглоби,які травматичні ситуації привели до таких змін в організмі людини? Як впливають психологічні чинники на розвиток хвороб колінних суглобів? У сучасній медицині передбачається, що люди з певними психологічними станами більш схильні до суглобових захворювань, ніж інші.

Різні дослідники виділяють кілька загальних психологічних характеристик, які нерідко зустрічаються у пацієнтів, які страждають від хвороб суглобів. По-перше, вони відчувають «тиск» з боку зовнішнього світу. Такі люди на психологічному рівні втратили почуття опори в житті. По-друге, пацієнти, гостро потребують підтримки близьких. Вони не можуть самостійно впоратися з ситуацією, в якій знаходяться.

Така людина занурюється в хронічний емоційний стрес. А на фізіологічному рівні починають відбуватися серйозні негативні трансформації. Наднирники інтенсивно викидають гормони адреналін і норадреналін в кров. Їх надлишок в організмі призводить до ряду змін:

 • Підвищується артеріальний тиск.
 • Відбувається збій в кровообігу (недостатня мікроциркуляція крові в кінцівках).
 • Імунні клітини перестають синтезуватися.
 • Порушується водно-сольовий обмін в організмі.

В ортопедичній практиці лікарі зустрічають пацієнтів, які скаржаться, що біль в коліні проявилася у них після пережитих сильних стресів (розлучення, звільнення з роботи, втрата близьких, катастрофи).

Деякі дослідження показують, що від характеру переважаючих емоцій залежить, де проявиться біль, в правому або в лівому коліні. Наприклад, люди, яким подобається протестувати, придушувати інших, керувати і контролювати частіше скаржаться на болі в правому коліні. Нерідко біль в лівому коліні розвивається у тих, хто охоплений емоціями страху, втратив упевненість в собі і не може висловити свою незгоду, думка, що відрізняється від точки зору інших.

На тлі таких тривалих негативних емоцій дратуються різні ділянки головного мозку. Центральна нервова система починає посилати змінені біоелектричні імпульси, які дезорганізують роботу м'язової системи та інших складових опорно-рухового апарату.

Виникають спазми в м'язах. А вони викликають гіпертонус в нижніх кінцівках. М'язова тканина стискає суглобовий орган, зменшує його природну гнучкість. Тому під час необережного руху нерідко відбувається защемлення меніска, який виконує функцію амортизатора і відповідає за стабілізацію суглоба. З цієї ж причини утворюються тріщини в хрящової тканини. У відповідь на пошкодження з'являється гострий біль. Під шкірою області коліна формується набряк. Людина не може зігнути суглоб і зробити мінімальні рухи.

Для реабілітації хворих на остеоартроз колінних суглобів існують слідуючі єфективні методи:

 • курортно-санаторні методи;
 • фізичні методи( ЛФК, массаж, бальнеотерапія);
 • методи тілесної терапії;
 • методи психологічного розвантаження;
 • методи анималотерапії;
 • індивідуальна та групова психотерапія;
 • методи арт-терапії;

Який би метод ми не вибрали для реабілітації хворих ми повинні звернути увагу, що будь-який метод доцільний в підборі єффектівності методик, які доповнюють один одного Використання одночасно як фізичних так і психологічних методів-це запорука отримання довготривалого та стійкого результату.

 

 

До загального списку публикацій

 

Назад